Jak pomoci otěhotnění - co říká medicína

20.05.2008 00:16

Zatím se jako lidstvo pomalu vyvíjíme směrem, kdy ztrácíme schopnost otěhotnět. Autor těchto stránek věří, že do budoucna se tato tendence dá změnit.

Neplodnost, v medicíně definovaná jako "neschopnost počít dítě během jednoho roku nechráněného pohlavního styku s normální frekvencí", se zdá být rostoucím problémem na celém světě. Z různých zdrojů, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), zaznívají varovné hlasy. V současnosti se odhaduje, že problémy s plodností nově prožívají asi 2 miliony párů ročně. Všeobecně se předpokládá, že na každých 100 párů připadá 80 normálně plodných a 4 zcela neplodné. Zbývající páry mají sníženou plodnost, což znamená, že jeden nebo oba rodiče trpí poruchou, která podstatně snižuje pravděpodobnost početí během jednoho roku, neznemožňuje však oplodnění zcela. Přibližně 33 % párů z této poslední skupiny zůstane po uplynutí tří let také bezdětných. Někteří autoři odkazují na jiné údaje, citují pak odhady blížící se 15% neplodnosti, z čehož polovina zůstane bezdětná. (Převzato z www.neplodnost.cz)

Světoznámá autorka bestselleru o neplodnosti (What You Can Do About Infertility), Pamela Patrick Novotny, upozorňuje, že neplodnost a sterilita jsou dvě úplně různé věci a je nutné mezi nimi ostře rozlišovat. Paní Novotny říká, že u žen bývá příčina neplodnosti páru pouze z jedné třetiny. Mělo by se i proto mluvit nikoliv o neplodných ženách, ale o neplodných párech.

U žen bývají příčiny neplodnosti jeden z následujích faktorů:

* měla jste více sexuální partnerů a trpí pohlavní infekcí, která se neprojevuje žádnými příznaky

* prodělala jste potrat, možná u vás při hojení došlo k zánětu

* trpíte endometriózou. Částečky děložní sliznice z neznámých důvodů vycestují z dutiny dělohy a uchytí se v jiné části pohlavních orgánů či dokonce v dutině břišní. Bez ohledu na rozsah působí stejné potíže: nevysvětlitelné bolesti v podbřišku a neplodnost.

* trpíte srůsty vaječníků.

* prodělala jste protržení slepého střeva. To mohlo vyvolat zjizvení a srůsty v dutině břišní.

* nitroděložní tělísko vám způsobilo problémy.

* po vysazení hormonální antikoncepce se menstruace neupravila do původního stavu.

* kouřením, narkotiky, antidepresivy či alkoholem jste si snížily plodnost.

V následující kapitole Vám spolu s paní Novotny poradíme, jak můžete jednotlivé překážky jednu po druhé odstranit.

Je ale také možné, že žádná z variant uvedených výše s Vámi nekoresponduje.

Může být dobré podívat se z jiného úhlu pohledu. Proč to nejde, co říká psychoterapie.

—————

Zpět


Kontakt

Antonín Baudyš

Slovanská 16, 787 01 Šumperk


+420.608.223.223
Skype: baudys