Základní informace o umělém oplodnění v České republice

08.07.2008 15:11

Mnoho diskuzí ohledně plánovaného snížení počtu zdravotními pojišťovnami dotovaných cyklů IVF ukázalo, že i když většina lidí pojem umělé oplodnění zná, bližší informace již nemá, nebo je má zkresleny prezentací v médiích. Jak to tedy je?

1. Koho se týká umělé oplodnění (IVF) - párů, které nemohou mít přirozenou cestou potomka nebo u kterých jednodušší metody asistované reprodukce nebyly úspěšné. Takových párů je přibližně 20 procent. Příčinou může být ztáta vejcovodů po mimoděložních těhotenstvích, špatná kvalita spermií, imunologické reakce ... příčina také nemusí být nikdy nalezena.

2. Jak zhruba probíhá IVF - obecně probíhá tak, že jsou ženě nejprve aplikovány injekčně léky na podporu vyzrávání vajíček, případně si je žena aplikuje sama. Vajíčka jsou poté v narkóze odebrána a oplozena v embryologické laboratoři. Za přesně definovaných podmínek se oplozené vajíčko nechá vyvíjet v živném roztoku tři až pět dní. Embryolog vybere správně se vyvíjející embrya a následuje přenos jednoho nebo dvou embryí do dělohy ženy.

3. Jak je to s hrazením pojišťovnami - v současné době pojišťovna přispívá na 3 cykly ukončené přenosem embrya do dělohy ženy a to ženám do 40 let věku. Páry si k tomu doplácí úkony a léky pojišťovnou nehrazené (nebo hrazené v omezené míře) - výše doplatku je různá dle centra asistované reprodukce, obvykle v rozmezí 15-30 tisíc na cyklus. Není tedy zdarma, jak se prezentuje v médiích, kde se zmiňují tři hrazené cykly (pokusy).

4. Cena pro samoplátce - pohybuje se v rozmezí 60 až 90 tisíc korun za cyklus, opět záleží na lécích a technikách, které byly v cyklu použity.

5. Jaká je úspěšnost - v prvním cyklu otěhotní zhruba 20% žen. Ale asi 75 % žen otěhotní během 3 cyklů.

6. Co se chystá v reformě - ministerstvo zdravotnictví plánuje, že by zdravotní pojišťovny přispívaly na jediný cyklus za život ženy. Co by to přineslo? Pro většinu párů, které by mohly být úspěšné během druhého nebo třetího cyklu, by se stalo IVF finančně nedostupné nebo jen velmi těžko dostupné.

7. Co dělat proti zdražení a zhoršení dostupnosti umělého oplodnění - přímo se nedá dělat mnoho. Pro podporu zachování současných podmínek je možno podepsat petici, která se nachází zde:

Ještě přidám pár oblíbených mýtů:

a) Na umělé oplodnění chodí především ženy, které byly v mládí na potratu a teď nemohou mít děti - je to mizivé procento žen, z těch, které podstupují IVF.

b) Příčina je hlavně na straně ženy - v současnosti se na neplodnosti páru podílí muži téměř v 50%.

c) Na umělé oplodnění chodí ženy, které odkládaly mateřství na pozdější dobu - toto platí jen do jisté míry, mnoho žen, které IVF podstupují jsou mladší třiceti let. Navíc často platí bod b).

d) Děti z umělého oplodnění bývají více nemocné, než "normální" děti - toto nikdy nebylo statisticky dokázáno, co do zdravotních potíží se pohybují v průměru.

Tento souhrn má být pouze vodítkem v této problematice dosud méně informovaným lidem. Záměrně jsem vynechala etickou stránku umělého oplodnění, protože je to věc čistě subjektivní.

Článek paní Kristiny Žiakové jsme převzali ze serveru Rodina.cz

—————

Zpět


Kontakt

Antonín Baudyš

Slovanská 16, 787 01 Šumperk


+420.608.223.223
Skype: baudys