Doktore, vyrobte mi po menopauze dítě

08.07.2008 14:00

 

Převzato z Aktuálně.cz

2.4.2007 | autor: Josef Tuček

Praha - Mohl by to být převrat v rodičovství: děti počaté z mladých pohlavních buněk v době, kdy rodiče už zestárli. Medicína k této možnosti směřuje.

Ideální biologický věk pro první těhotenství je do třiceti let věku ženy. Jenže stále přibývá žen, které tuto hranici překračují. Nejdříve se snaží vybudovat kariéru. Dlouho hledají vhodného partnera. Pak teprve, když už "biologické hodiny" bijí na poplach, pomýšlejí na rodičovství.

To už ovšem může být pozdě.

Pohlavní buňky schované "na potom"

A teď si představme, jak by mohlo rodičovství vypadat za pár let.

Mladý muž i mladá žena si nechají, nezávisle na sobě, někdy ve věku kolem dvaceti či nejvýše třiceti let odebrat spermie či vajíčka. Lékaři je pečlivě zmrazí. Po letech, až se "náš" pár seznámí a rozhodne se mít děti, nemusí spoléhat na své současné pohlavní buňky. Mohou už být věkem i životním prostředím dost opotřebované. Například výzkum českých lékařů v Teplicích prokázal, že znečištěný vzduch poškozuje kvalitu spermií.

Ale to nebude vadit. "Náš" pár totiž požádá lékaře na klinice pro umělé oplození, aby rozmrazili dávno uložená vajíčka a spermie a spojili je ve zkumavce. Vzniklý zárodek si pak žena nechá implantovat a donosí a porodí dítě. Úplně stejně, jako se to dnes děje při umělém oplození.

Pokračování zde ...

 

—————

Zpět


Kontakt

Antonín Baudyš

Slovanská 16, 787 01 Šumperk


+420.608.223.223
Skype: baudys